2016 rok to następny duży krok do przodu dla AI, czyli sztucznej inteligencji, bowiem przynależna do Google firma Deep Mind opracowała machinę, której pierwszy raz w historii udało się zwyciężyć z człowiekiem w niezwykle skomplikowaną, starochińską planszową grę Go. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, bo IBM zaprojektowało całkowicie nowatorską technologię, dzięki jakiej komputery mogą zrobić znacznie większy postęp i pracować znacznie szybciej aniżeli dotychczas.
Inżynierowie IBM opracowali specjalne chipy łączące procesor z niesłychanie szybką pamięcią resistive RAM (RRAM). Chipy te zostały nazwane rezystywnymi jednostkami obliczeniowymi, z angielskiego resistive processing units (RPU). Umożlwiają one przygotowywanie systemów, które mogą w faktycznie błyskawiczny sposób pobrać informacje ze swoich zasobów danych i równie szybko je przetworzyć. W wyniku tego sieci neuronowe będą mogły się uczyć aż 30 tysięcy razy prędzej aniżeli dzieje się to teraz - aż z trudem można sobie wyobrazić taką szybkość i to, jak dużo innowacyjna technologia może zmienić. Systemy, w których zagospodarowane pozostaną rezystywne jednostki obliczeniowe będą mogły nie tylko dokonywać tłumaczeń na wszelkie światowe języki, ale także rozpoznawać naturalny język. Oprócz tego, jeden malutki chip starczy, aby sztuczna inteligencja szybko nauczyła się nowatorskich sztuczek i to bez konieczności wykorzystania potężnego superkomputera.
Niestety na razie odkrycie to zostaje jedynie jako zapis na papierze, zaś specjaliści przygotowują metody konstruowania tego typu układów. Twierdzą oni, że współczesna technika pozwala na wejście w życie takiego nowoczesnego rozwiązania, dlatego pozostaje tylko oczekiwać.