Silniki elektryczne znajdują się już praktycznie wszędzie. Używamy ich każdego dnia — robimy to na przykład: piorąc albo kosząc ogródek. Warto więc wiedzieć choć trochę na ich temat.

Pierwszym pierwowzorem tego urządzenia jest "Silnik Faradaya", który, mimo że nie przypomina tego dzisiejszego, jest jego najważniejszym przodkiem. Powstał on w roku 1821, a jego głównym zadaniem było ukazanie ruchu przewodnika w polu magnetycznym. Michael Faraday skonstruował go za pomocą kilku prostych elementów: luźno zawieszonego przewodu, a także magnesu. Kluczowa w nim była również rtęć, która jest świetnym nośnikiem prądu (dziś wykorzystuje się solanki). Zasada działania urządzenia była dość prosta. W momencie, w którym przez kabel przepływał prąd, poruszał się on wokół magnesu.

Maszyną, która wyglądem przypomina dzisiejsze silniki elektryczne powstała dopiero dziesięć lat później. W roku 1831 naukowiec opracował dysk Faradaya. Posiadał on już ruchomy wirnik, który wprawiony za pomocą prądu obracał się, wytwarzając energię mechaniczną. W tym momencie warto dodać, że każdy silnik prądu stałego może działać dwojako. Jeśli dostarczymy do niego prąd, będzie działał jak każdy znany nam silnik, czyli będzie w stanie napędzać turbiny. Drugą możliwość jest dostarczenie do urządzenia energii mechanicznej, na przykład poprzez ruch korbą, która przeobrazi się w prąd stały. W takiej sytuacji nasz silnik stanie się prądnicą, czyli urządzeniem, przy pomocy którego wytwarzany jest prąd we wszystkich elektrowniach zarówno jądrowych, wiatrowych czy zasilanych węglem.

Dzisiejsze silniki elektryczne prądu stałego konstruowane są z dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi tak, aby wytworzyło się pomiędzy nimi pole magnetyczne. Pomiędzy nimi znajduje się przewodnik, który wyglądem przypomina ramkę, na której nawinięte są miedziane zwoje. Umieszczona jest ona tak, aby mogła swobodnie poruszać się pomiędzy magnesami. Prąd do silnika dostarczany jest za pomocą komutatora, czyli urządzenia, które umożliwia dostarczanie prądu do poruszającego się wirnika. Dodatkowo zmienia ono kierunek dostarczanej energii, umożliwiając przy tym płynny ruch rotora. Z każdym obrotem komutator zmieniając kierunek przepływającego przez ramkę prądu, powoduje zmianę biegunów pola magnetycznego przewodnika. Dzięki czemu możliwa jest praca ciągła silnika.

Podsumowując, silnik dc, np. taki jak oferowany przez Sklep Magma, to urządzenie, które działa na zasadzie ciągłej zmiany biegunów pola magnetycznego przewodnika.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: