Cylindry to zasadnicze części mechanizmów, w których elementem ruchomym jest tłok lub ślimak. Znajdują one zastosowanie w wielu urządzeniach – są wykorzystywane w motoryzacji, hydraulice, w maszynach produkcyjnych, wytłaczarkach i we wtryskarkach. Stan cylindra przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie całego mechanizmu. Dlatego kiedy ten element ulegnie zużyciu w wyniku eksploatacji, lub co gorsza, w wyniku przypadkowego zatarcia, należy poddać go regeneracji. W jaki sposób się ją przeprowadza?

Dlaczego należy regenerować cylindry?

Cylinder pełni bardzo ważną funkcję. Wspólnie z pracującym wewnątrz tłokiem lub ślimakiem tworzą układ odpowiedzialny za dostarczanie zhomogenizowanej mieszanki do głowicy czy formy pod pewnym ciśnieniem, lub wytworzenie samego ciśnienia np. w medium olejowym, w celu pozycjonowania lub pracy elementów złożonego mechanizmu. W związku z tym jego stan techniczny powinien być zawsze bez zarzutu. W szczególności dotyczy to jakości powierzchni i kształtu geometrycznego w przekroju na całej jego długości, gdyż tylko wtedy cały mechanizm będzie prawidłowo funkcjonował.

Regeneracja cylindra jest niezwykle istotna w przypadku, kiedy znajduje się on w wytłaczarce lub we wtryskarce. Materiał, który podlega homogenizacji w jego wnętrzu, ma styczność z jego wewnętrzną powierzchnią, powodując tarcie. Nie pozostaje to bez wpływu na parametry techniczne cylindra. Z biegiem czasu ulega on zużyciu w wyniku naturalnej eksploatacji i wymaga regeneracji.

Stan cylindra, który znajduje się w regularnie eksploatowanym urządzeniu – na przykład we wtryskarce czy w wytłaczarce, musi być kontrolowany. Jest to element mający wpływ na to, jak funkcjonuje cały mechanizm i czy ślimak lub tłok mogą dobrze spełniać swoje zadanie” – mówi fachowiec z firmy ELS POLAND.

W jaki sposób regeneruje się cylindry wytłaczarek i wtryskarek?

Fachowiec przed przystąpieniem do właściwej regeneracji dokładnie ocenia stan techniczny cylindra oraz przygląda się rozmiarowi defektów, które należy zlikwidować podczas wykonywanych operacji.

Cylindry regeneruje się techniką honowania, która jest pewnego rodzaju odmianą szlifowania. W trakcie jej trwania, głowica z zamocowanymi rozprężnie osełkami wykonuje złożony ruch obrotowy z posuwisto-zwrotnym, powodując skrawanie materiału przy jednoczesnym jego wygładzaniu. Dzięki temu z powierzchni wewnętrznej cylindra znikają wszelkie zarysowania czy inne uszkodzenia oraz, co jest równie ważne, następuje ujednolicenie średnicy otworu i naprawienie błędów kształtu w przekroju poprzecznym na całej jego długości. W wyniku operacji honowania średnica wewnętrzna cylindra ulegnie powiększeniu, tworząc tzw. nadwymiar. W konsekwencji ślimak lub tłok, który jest równolegle regenerowany, musi być dopasowany do uzyskanej średnicy otworu cylindra z zachowaniem odpowiednich tolerancji wykonawczych. Aby regeneracja cylindra była kompletna, poddaje się go procesowi obróbki cieplno-chemicznej, w tym wypadku azotowaniu, tak aby otrzymać powierzchnię otworu twardą i odporną na ścieranie. Dla cylindrów bimetalicznych lub hartowanych na wskroś taka operacja jest zbędna.

Główną zaletą regeneracji cylindrów jest fakt, że przywraca się im ich pierwotne parametry techniczne dotyczące odporności na ścieranie oraz twardości. Dodatkowo poprawia się szczelność układu ślimak (tłok) – cylinder, co zapobiega wyciekaniu uplastycznionego tworzywa i w sposób zdecydowany przywraca jego wydajność, a czasami nawet ją podnosi. Regeneracja odpowiada też za właściwy poziom ciśnienia w cylindrze. Ma też wpływ na poprawę jakości wytwarzanych przy jego pomocy elementów oraz oszczędności w zużyciu zarówno materiałów, jak i energii.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: