Historia fajerwerków rozpoczęła się już w starożytnych Chinach. Pomimo tego, iż towarzyszą nam już od tysięcy lat, ich popularność nie maleje. Wręcz przeciwnie – każdego roku przybywa nowych amatorów sztucznych ogni. Czy wiesz, czym się charakteryzują najczęściej wybierane spośród fajerwerków i jakie znajdują zastosowanie? Przeczytaj i sprawdź! Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Zimne ognie
Te niezwykle popularne fajerwerki najczęściej występują w formie cienkiego metalowego drutu, który w ¾ pokrywa specjalna masa, dzięki której po odpaleniu wytwarza się ogromna ilości iskier.
Zimne ognie są bardzo atrakcyjne. Tworzą niepowtarzalny klimat oraz świąteczną atmosferę, a przy tym ich koszt jest bardzo niski. Ponadto uwielbiają je fotografowie, gdyż sprzyjają one pięknym ujęciom. To wszystko zaś sprawia, że bardzo często zimne ognie występują w roli elementu oprawy imprez weselnych. Oczywiście idealnie sprawdzają się również na innych imprezach okolicznościowych takich jak uroczyste kolacje wigilijne czy przyjęcia urodzinowe.
Petardy
Jak tłumaczy ekspert, nasz rozmówca z internetowej Hurtowni Fajerwerków As: "Petardy to fajerwerki, które dostarczają niezwykłych efektów zarówno świetlnych, jak i dźwiękowych. Zazwyczaj przyjmują niewielkie rozmiary, a ich celem jest imitacja wybuchu. Konstrukcja petardy jest bardzo prosta. Najczęściej składa się bowiem z tekturowego korpusu w kształcie walca, którego długość wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego wnętrze zaś wypełnia sprasowana mieszanka materiałów pirotechnicznych, w których podstawowymi składnikami są czarny proch oraz proszek błyskowy. Korpus petardy zakończony jest lontem".
Petardy idealnie sprawdzają się podczas imprez, organizowanych na powitanie Nowego Roku. Stosowane bywają także podczas gier militarnych czy rekonstrukcji historycznych, gdzie wraz ze świecami dymnymi doskonale imitują działania wojenne. Petardy często również stanowią element oprawy w filmach, teledyskach czy programach telewizyjnych.
Fontanny
Fontanny wyrzucają w górę przepiękne iskry, a także wydobywa się z nich łuna ognia. Stąd niekiedy nazywane są wulkanami. Fajerwerki tego rodzaju mogą sypać iskrami na wysokość nawet 7 metrów.
Z uwagi na to, iż fontanny nie emitują głośnych dźwięków, idealnie nadają się jako atrakcja wielu imprez okolicznościowych.
Rakiety
Jak sama nazwa wskazuje, fajerwerki tego typu po odpaleniu przypominają rakiety. Odpowiednio zastosowane wznoszą się bowiem bardzo wysoko w górę, nawet na wysokość kilkudziesięciu metrów, a następnie eksplodują feerią światła i barw. Stabilność lotu zapewnia rakiecie specjalna listwa bądź kijek, zamocowany do korpusu.
Rakiety towarzyszą każdej imprezie sylwestrowej. Stosowane są także podczas innych wydarzeń czy bardzo hucznie urządzanych przyjęć.
Rzymskie ognie
Rzymskie ognie lub inaczej rzymskie świece to fajerwerki, które podobnie jak rakiety, najczęściej odpalane są podczas sylwestrowych nocy. Składają się z długiej i cienkiej tuby, zakończonej lontem, a wykonanej z kartonu i wypełnionej specjalną mieszanką materiałów pirotechnicznych.
Fajerwerki te zapewniają pojedyncze wystrzały srebrzystych lub kolorowych świetlnych kul, których ilość i wielkość zależy odpowiednio od długości oraz szerokości tuby.
Wyrzutnie
Wyrzutnie nazywane również bateriami to fajerwerki wielostrzałowe, które mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Możemy wybierać spośród różnych dostępnych ich rodzajów, kierując się liczbą strzałów, kalibrem oraz efektami.
Po odpaleniu baterii ładunki wchodzące w skład baterii mogą być wyrzucane jednocześnie w formie salwy lub sekwencyjnie. A liczba strzałów może dochodzić nawet do kilkuset. „Efekt WOW” zatem gwarantowany! Pamiętajmy tylko o tym, aby po odpaleniu lontu wyrzutni natychmiast oddalić się w bezpieczne miejsce.
Pirotechnika stadionowa
Pośród sztucznych ogni, powszechnie wykorzystywanych jako elementy oprawy meczowej wymienić możemy m.in. flary, dymy, stroboskopy oraz wrocławskie ognie.
Flary to fajerwerki, które głównie pełnią funkcje sygnalizacyjne. Efekty świetlne, jakie one dają, powstają w wyniku reakcji chemicznych, zachodzących dzięki specjalnym mieszankom pirotechnicznym i tworzą niepowtarzalny klimat. Duży wpływ na to mają substancje barwiące płomień wykorzystywane do produkcji flar.
Ten rodzaj fajerwerków znajduje swoje zastosowanie głównie jako element oprawy meczowej, ale bywa wykorzystywany również w ratownictwie do wysyłania znaków ostrzegawczych, w żegludze jako sygnał wzywania pomocy oraz w siłach zbrojnych do oświetlania terenu czy koordynacji działań.
Obecnie na rynku dostępne są również flary, które – wraz ze światłem o intensywnych kolorach – generują wzbogacający efekty wizualne dym.
Pozostając w tematyce dymu. Goszczące często na stadionach dymy pirotechniczne, powstają dzięki specjalnym mieszankom dymotwórczym. Obecnie dostępne są dymy pod różną postacią. W zależności od naszych potrzeb i upodobań możemy zdecydować się na zakup klasycznych dymów w tekturowych tubach lub kulek, fontann czy ekranów dymnych. Naturalnie wszystkie rodzaje dymów występują w różnych wersjach kolorystycznych, a oprócz barwy możemy także wybierać różne stopnie ich intensywności. Dymy swoją popularność zawdzięczają bardzo ciekawym efektom wizualnym.
Stroboskopy podobnie jak wyrzutnie gwarantują „efekt WOW”. Ten typ sztucznych ogni jest w stanie stworzyć bardzo spektakularne widowisko świetlne, którego nie pobiją stroboskopy żadnej z dyskotek. Kolorowe i migoczące światło, jakie emitują te fajerwerki po odpaleniu, dostarcza widzom wielu wrażeń.
Ognie wrocławskie zaś powstały głównie z myślą o kibicach. Dzięki nim organizowane przez fanów piłki nożnej oprawy meczów stają się jeszcze bardziej widowiskowe. Nie dziwi więc fakt, że efekt, jaki tworzą te fajerwerki po odpaleniu, nazywany jest „płonącymi trybunami”.
Ognie wrocławskie tworzone są przy wykorzystaniu mieszanki pirotechnicznej, która umieszczana jest w tekturowych tubach, a jej zadaniem jest emitowanie bardzo intensywnego światła, naturalnie dostępnego w różnych kolorach.
Pirotechnika drobna
Do pirotechniki drobnej zaliczamy takie fajerwerki jak np. diabełki, bączki czy kulki dymne, o których już wspominaliśmy wcześniej przy okazji dymów.
Diabełki to wyrób pirotechniczny, który stanowi bardzo ciekawe urozmaicenie zabawy. Co istotne tego typu fajerwerków się nie odpala – diabełki rzuca się na twarde podłoże. Po rzuceniu wydają one charakterystyczny dźwięk, przypominający strzał kapiszona. Diabełki można rzucać pojedynczo lub po kilka na raz.
Bączki zaś to fajerwerki, które swoją sympatyczną nazwę zawdzięczają efektom, jakie dają po ich odpaleniu. Bączki wesoło wirują na ziemi, emitując skrzące się światło i wydając charakterystyczny trzeszczący dźwięk.
Race pistoletowe i amunicja
Race pistoletowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do używania przy zastosowaniu pistoletów sygnałowych lub alarmowych z amunicją ślepą odpowiedniego kalibru. Race pistoletowe, podobnie jak wiele innych sztucznych ogni, dostępne są w różnych kolorach i dają różne efekty. A wybór jest naprawdę bogaty. Możemy zdecydować się m.in. na huk lub gwizd połączony z niesamowitym efektem świetlnym w postaci barwnej komety.
Race pistoletowe wykorzystywane są głównie jako elementy oprawy różnego rodzaju wydarzeń i uroczystości. A wraz z nabojami hukowymi, nazywanymi inaczej ślepą amunicją, mogą służyć także w sytuacjach, w których konieczne jest zasygnalizowanie potrzeby o pomoc. Ich wystrzelenie np. w górach umożliwi ratownikom zlokalizowanie zagubionych osób. Ślepa amunicja i pistolety hukowe znajdują swoje zastosowanie także podczas różnego rodzaju zawodów sportowych jako sygnalizatory startu.
Zestawy fajerwerków
W skład cieszących się bardzo dużą popularnością zestawów fajerwerków wchodzą różnego rodzaju wyroby pirotechniczne takie jak np. rakiety, petardy, rzymskie ognie, fontanny itd. Dzięki nim ważne wydarzenie czy obchody sylwestrowej nocy mogą zyskać bardzo efektowną i świąteczną oprawę. Takie zestawy gwarantują urozmaicone efekty wizualne i dźwiękowe w bardzo atrakcyjnych cenach.
Emitery dźwięku
Na koniec emitery dźwięku, specyficzne fajerwerki należące do grupy wyrobów pirotechnicznych, które nie służą zabawie i rozrywce. Ich funkcja ma charakter praktyczny i polega na emitowaniu jak najgłośniejszego dźwięku w celu skutecznego odstraszania zwierząt. Emitery dźwięku powszechnie stosowane są w myślistwie, rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Ponadto fajerwerki te wykorzystywane są również w ratownictwie, kolejnictwie, lotnictwie oraz żegludze morskiej.
Pośród dostępnych na rynku emiterów istnieje możliwość wyboru produktów z efektem pojedynczego huku, z dodatkowym efektem świetlnym lub odstraszaczy umieszczonych na specjalnych linach. Te ostatnie raz odpalone wybuchają w odstępach czasowych i skutecznie zapewniają ochronę np. przed ptakami przez kilka godzin.
I choć jest to informacja oczywista, przytoczymy ją tutaj z uwagi na najwyższą rangę kwestii, jaką jest nasze zdrowie. Niezależnie od rodzaju odpalanych fajerwerków pamiętajmy o tym, aby zawsze – bez wyjątku – zachować zdrowy rozsądek i wszystkie konieczne środki ostrożności, postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do danego produktu.