We współczesnym budownictwie wyróżniamy dwa rodzaje dachów – płaskie i strome – które z powodzeniem ze sobą konkurują. Ciężko jednoznacznie ocenić, która z tych konstrukcji jest lepsza. Wiele zależy tu od potrzeb i oczekiwań inwestorów, jednak indywidualne preferencje to nie wszystko. Kształt dachu powinien być bowiem zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i dostosowany do panujących na danym terenie warunków.
Dachy płaskie
Dachy płaskie wracają do łask. Do niedawna kojarzone z architekturą modernistyczną, dzisiaj – wraz z upowszechnieniem się mody na styl nowoczesny – są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Doskonale prezentują się na domach jednorodzinnych o ciekawych bryłach i dobrze komponują się z efektownymi elewacjami. Jak się jednak okazuje, ciekawa estetyka to nie jedyna zaleta dachów płaskich.
"Połacie, których spadek wynosi maksymalnie 15°, należą do najbardziej energooszczędnych rozwiązań. - Mówi przedstawiciel firmy Dachlux. - Niewielka powierzchnia dachu pozwala zaoszczędzić nie tylko na jego konstrukcji i pokryciu dachowym, ale także na ogrzewaniu. Prosta bryła i odpowiednio dobrana termoizolacja skutecznie zapobiegają bowiem stratom ciepła. Z tego powodu dachy płaskie znajdują zastosowanie w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym".
Warto również wspomnieć o jeszcze jednej zalecie tego rodzaju dachów, jaką jest możliwość dowolnego zagospodarowania płaskiej połaci. Tę dodatkową przestrzeń możemy przeznaczyć na taras lub też wykorzystać na stworzenie ogrodu. Należy jednak pamiętać o efektywnym systemie odprowadzania wody opadowej, a także o częstych przeglądach technicznych dachu i regularnym przeprowadzaniu prac związanych z czyszczeniem oraz odśnieżaniem połaci. Dach płaski to zatem doskonałe rozwiązanie dla zwolenników stylu nowoczesnego i minimalizmu w architekturze, którzy poszukują energooszczędnych rozwiązań.
Dachy strome
Dachy skośne, gdzie kąt nachylenia połaci przekracza 20°, to tradycyjne rozwiązanie od lat wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Pod względem estetyki tego typu dachy doskonale pasują do klasycznej architektury, a także do budynków utrzymanych w stylu rustykalnym, np. drewnianym, nadając im ciepły, przyjazny charakter. Do zalet dachów skośnych należą bogate możliwości zagospodarowania poddasza, które można przekształcić w strych, ale też zaadaptować na cele mieszkaniowe i przeznaczyć na stworzenie sypialni, garderoby czy gabinetu. Warto jednak zaznaczyć, że koszt realizacji takiego dachu będzie wyższy niż w przypadku budowy dachu płaskiego. Szczególnie drogie w realizacji będą dachy wielopołaciowe o licznych załamaniach i detalach, np. z lukarnami. Takie dachy nie są też korzystnym rozwiązaniem pod względem energooszczędności. Najbardziej opłacalnym typem dachu stromego jest prosty dach dwuspadowy. Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu połaci przed zsuwającym się śniegiem, a także odpowiednio dobrać pokrycia dachowe do warunków klimatycznych. Podsumowując, wybór pomiędzy dachem płaskim a skośnym to indywidualna decyzja, której podjęcie wymaga uwzględnienia różnych kryteriów.