Nowoczesne kabiny sanitarne produkowane są przede wszystkim z wysokociśnieniowych laminatów dekoracyjnych lub odpowiednio wykończonych płyt wiórowych. Kabiny to bez wątpienia najważniejsze elementy wyposażenia łazienek oraz toalet we wszystkich obiektach użytku publicznego. Muszą się charakteryzować wyjątkową wytrzymałością, spełniać kryteria dotyczące bezpieczeństwa pożarowego oraz oczywiście spełniać bardzo surowe warunki związane z higieną. Trwałe, bezpieczne i higieniczne muszą być nie tylko same płyty, z których powstają kabiny, ale również stosowane w nich okucia i wszelakie akcesoria.
Okucia w systemowych kabinach sanitarnych
Kabiny sanitarne w obiektach użytku publicznego są obecnie najczęściej tworzone w systemach ścian działowych, ponieważ jest to najkorzystniejsze i najpewniejsze rozwiązanie, które potwierdzone jest wymaganymi aprobatami i atestami. Standardowe okucia w kabinie sanitarnej to oczywiście zawiasy (zwykle trzy, z czego jeden to zawias samozamykający) i gałki lub klamki oraz „zamki”. Cudzysłów nie jest tu przypadkowy, bo mówiąc językiem fachowców to elementy, którymi zamykamy drzwi kabin sanitarnych to rygle lub zasuwy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Sanipol z siedzibą w Międzyrzeczu, do kabin sanitarnych najczęściej wybierane są rygle z rozetą z prostym oznacznikiem, który informuje nas z zewnątrz, czy kabina jest w danej chwili wolna. Okucia produkowane są zwykle ze stali ocynkowanej, ewentualnie nierdzewnej. Warto przy tym dodać, że stalowy rdzeń zawiasów może być powleczony tworzywem sztucznym, które stanowi estetyczną otulinę. Do elementów okuć możemy również zaliczyć elementy montażowe jak wkręty, nity, dyble.
Utrzymanie okuć kabiny sanitarnej w czystości i dobrym stanie technicznym
Nowoczesne systemy ścian działowych do kabin sanitarnych łatwo jest utrzymać w czystości, przy czym należy pamiętać, by z okuciami postępować zgodnie z instrukcjami producenta. To drobne warunki utrzymania czystości, jednak są ważne dla konserwacji. Szczególnej uwagi wymagają zawiasy, które należy regularnie smarować, podobnie jak tzw. języki rygli. Powtarzamy to zwykle co kilka miesięcy – przy okazji zaleca się również sprawdzać luzy osiowe rygla i rozety. Trzeba przy tym dodać, że jeśli elementy okuć (tak samo, jak inne elementy: nóżki podtrzymujące kabinę, wieszaki pod ubrania itp.) są wykonane ze stali nierdzewnej, to do ich czyszczenia należy używać szczoteczek ze stali nierdzewnej lub specjalistycznej włókniny. Jeśli jest taka konieczność, możemy sięgnąć po środek do pielęgnacji stali.