Wodę demineralizowaną nie bez powodu nazywamy często wodą absolutnie czystą. Jej otrzymanie jest możliwe w wielu procesach technologicznych, przy czym najlepszy z nich jest proces membranowy nazywany odwróconą osmozą. Czym jest osmoza i jak przebiega proces demineralizacji wody w urządzeniach odwróconej osmozy?

Proces odwróconej osmozy

By wyjaśnić interesujący nas proces, najlepiej wytłumaczyć najpierw, czym jest w tym kontekście osmoza. Osmoza to transport zasolonej wody przez membranę, która jest przepuszczalna dla rozpuszczalnika, a nieprzepuszczalna dla soli. W osmozie siłą napędową jest tutaj różnica stężeń soli rozpuszczonych w roztworach, które rozgranicza membrana. W uproszczeniu osmozę wyobrażamy sobie tak: mamy zbiornik przedzielony membraną, stężenie soli w jednej części jest mniejsze, w efekcie czego to z niej do membrany trafia więcej cząsteczek. Nam zależy na tym, by było odwrotnie: jeśli ze strony roztworu o większym stężeniu soli przyłożymy odpowiednio wysokie ciśnienie z zewnątrz, woda będzie przepływała w kierunku przeciwnym do kierunku naturalnego – i to jest właśnie odwrócona osmoza. Proces odwróconej osmozy pozwala na oddzielenie w wodzie zanieczyszczeń rozpuszczalnych i koloidalnych, woda po procesie odwróconej osmozy jest niemalże całkowicie odsolona.

Działanie urządzeń odwróconej osmozy

O działaniu urządzeń odwróconej osmozy opowiadają nam przedstawiciele firmy zajmującej się technologiami uzdatniania wody, GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA. Półprzepuszczalna membrana zainstalowana jest w obudowie, do której wodę podaje w sposób ciągły wysokociśnieniowa pompa. Strumień wody rozdzielany jest na dwa strumienie. Pierwszy strumień to strumień o niskiej zawartości soli (permeat, to część roztworu, która przeniknęła przez membranę), drugi to koncentrat (zatężone sole). Zawór koncentratu jest wykorzystywany do regulowania stosunków strumieni wody i pozwala utrzymać na membranach ciśnienie. Permeat magazynowany jest w swoim zbiorniku, skąd trafia do miejsca przeznaczenia. By dobrać odpowiednie urządzenie odwróconej osmozy, konieczne jest przeanalizowanie wody surowej. Trzeba dodać przy tym, że woda, która zasila urządzenie do demineralizacji metodą odwróconej osmozy, wymaga zwykle wstępnego przygotowania, by membrany pracowały w sposób niezakłócony. Woda przechodzi filtrację mechaniczną, odżelazianie, odmanganianie, filtrację na węglu aktywnym (usuwanie wolnego chloru), zmiękczanie i filtrację ochronną.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: