Flokowanie to popularny proces technologiczny, który ma tak wiele różnorodnych zastosowań, że nie sposób wszystkie wymienić. Zdobienie wnętrz w samochodach, odzieży, mebli, zabawek… To tylko niektóre propozycje, przy których może być wykorzystany.
Czym jest flok?
Flok to nic innego jak wyrób, który powstaje podczas procesu flokowania. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest miękkość i tym samym przyjemność w dotyku, którą odczuwa się dzięki długiemu włosiu. Z wyglądu przypomina nieco materiał zamszowy, jednak jest bardziej przytulny i wytrzymały na czynniki zewnętrzne.
Jak wygląda proces flokowania?
W pierwszej kolejności nanosi się klej na powierzchnię, która ma być poddana flokowaniu. Następnie nakłada się na niego warstwę floku za pomocą urządzenia elektrostatycznego. Powstałe pole elektryczne sprawia, że włókna poruszają się w stronę flokowanej powierzchni i tym samym wbijają w klej. Gdy ten już się utwardzi, odciąg elektryczny usuwa te włókna, które nie zdołały się przykleić.
Kiedy stosuje się flok?
Flok użytkuje się obecnie na wiele sposobów. Szereg zastosowań można zobaczyć na stronie Alterflock.pl. Najczęściej stosuje się go przy produkcji odzieży, jako designerska ozdoba nadruków. Nie mniej popularne zdaje się flokowanie wewnętrznych elementów samochodowych. To dobry sposób na odnowienie zniszczonych powierzchni auta, które zostały porysowane lub uszkodzone. Wielu producentów decyduje się także na flokowanie wieszaków. To zabieg nie tylko estetyczo-wizualny, ale także o wymiarze praktycznym. Flok dzięki swojej teksturze zapobiega spadaniu ubrań i utrzymuje je w jednej pozycji. Co więcej, taką metodą można ozdobić nawet zwykły papier. W ten sposób osiągamy wypukłą ozdobę, która często gości np. na kartkach okolicznościowych.
Flokowanie to obecnie bardzo popularny proces, który zyskał już niemałe grono swoich zwolenników. To nie tylko zabieg estetyczny, ponieważ prawidłowo wykonany cechuje się bardzo dużą trwałością. To metoda na odnowienie danej powierzchni w prosty i zarazem gustowny sposób.