Wartościowa biżuteria od setek lat jest wpisana w historię monarchii.Symbole władzy w każdym królestwie mówić miały o przepychu i bogactwie w państwie. Lecz to nie tylko podstawowe symbole monarchii są najbardziej cenne.

Królowie zawsze kochali przepych i nosili wysadzaną kamieniami biżuterią. Zwłaszcza monarchia brytyjska, która do tej pory istnieje nagromadziła potężne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć wiele powiada się o biżuterii brytyjskiej familii w temacie spadku zmarłej ostatnimi czasy Elżbiety II. Wiele drogocennych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są dodatkowo spektakularne klejnoty kupione prywatnie przez władców, w tym właśnie przez wspomnianą królową Elżbietę II, która nie ukrywała się ze swoją pasją do cennej biżuterii. Co zatem z zdecydowanie znajduje się w skarbcu Windsorów? Które klejnoty zyskały specjalną wzmiankę środowisk dziennikarskich?

Bez wątpienia, kolekcja królowej Elżbiety II była gigantyczna. Władczyni mnóstwo drogocennych egzemplarzy kupowała sama. Ubóstwiała broszki, w Skarbcu znajduje się wielki zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej ponoć najbardziej znaną nieoficjalną biżuterią był naszyjnik z pereł, zauważalny jest na licznych zdjęciach z mniej poważnych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak prawdopodobnienajwięcej emocji wzbudzały tiary. To klejnoty, jakie mamy możliwość oglądać jedynie w czasie najważniejszych królewskich uroczystości. Tiary są symbolem wszystkich wytwornych i szlachetnych dam należących do rodziny królewskiej. Sporo z tych najkosztopwniejszych była własnością do królowej, na pewno pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary stanowią wartościowy element biżuterii, który był nader ochoczo wypożyczany ze skarbca królowej na prośby innych dam. Pośród tych kosztownych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, uformowaną z 1000 diamentów, którą założyła Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Cudowna diamentowa tiara Diamond Bandeau wykonana w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc diadem potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zdaje się najbardziej znana tiara, gdyż uwidoczniona jest na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma także ciekawe dzieje, noszona przez sporo pań z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast wyjątkowa tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie była wyjmowana ze skarbca, jednak gdy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Wybitnie często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę zbudowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innej biżuterii, Elżbieta II ochoczo ją nosiła. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa wybitnie często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zamówiona w XIX w, była ukochaną ozdobą królowej Marii z Teck, Tiarę wykonano z ogromnej liczby diamentów i szafirów, dzisiaj posiada status tiary nienoszonej. Analogicznie jak przepiękna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, wykonana z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być wyłącznie noszony przez królowe. od momentu jej skonstruowania nosiły go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Bezsprzecznie zasadniczymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej cenny pełny zestaw regialiów na świecie. Podstawowym fragmentem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan o wadze 530 karatów wbudowany w berle władcy. Na regaliach znajdują się także herby heraldyczne a takżegodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda nakłana się tylko podczas koronacji władcy, na pozostałych istotnych uroczystościach pojawia się już lekka korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków szykuje się osobną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się też inne elementy. Są to między innymi pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, akcesoria a także pozostałe precjoza powiązane z rozlicznymi ceremoniami królewskimi. Bez mała wszystkie klejnoty królewskie możemy na co dzień podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: