W pogodzie bezustannie następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć wyjątkowo fascynujące zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie następują w naturze. Pamiętajmy jednak, iż zimowe zjawiska pogodowe są równie cudowne, co niebezpieczne. Obserwując zimową przyrodę trzeba zachować przezorność i ubrać się adekwatnie do surowych warunków. Jednak warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima tworzy najpiękniej. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe możesz zobaczyć zimową porą.

Śnieg i zawieja

Opady śniegu stanowi stale nadzwyczaj oczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w formie kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przepiękna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki albo przeróżne nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg tworzy biały płaszcz, wtedy krajobraz wydaje się taki kojący i czarodziejski. Czasami w zimą pojawia się zawieja śnieżna. Takie zjawisko zachodzi wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg leżący na powierzchni. Natomiast jak pada śnieg i wieje porywisty wiatr, wówczas powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj mocne możemy mówić o śnieżycy, a gdy oprócz tego wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie tych gwałtownych zjawisk, lepiej pozostać w we własnym zaciszu. Niemniej aczkolwiek podczas łagodnej śnieżycy czy też wkrótce po niej wskazane jest wybrać się do lasu. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się bajecznie. Na dodatek da się z łatwością zaobserwować ślady zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Przymrozek i mróz

Kiedy temperatura opada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko w zimie, ale też po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, jaką wylicza się na podstawie różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica powinna być dodatnia. To rezultat trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia i niedużych wahań temperatur. W wypadku jak dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko należy określić mrozem. Niewielki, nawet kilkunastostopniowy mróz nie jest przeciwskazaniem do dłuższego spaceru. Należy pamiętać jednakże o ciepłym ubraniu i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, przed którymi z pewnością jednak należy się ochraniać. Na tak wielkim mrozie nie można zbytnio długo przebywać, bowiem płuca i oskrzela nie mogą poprawnie pracować. Lodowate, suche powietrze, jakie gwałtownie i w ogromnej dawce wpada do wewnątrz uszkadza płuca jak również oskrzela. Powstają nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Jednakowoż w razie, kiedy występuje mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto wybrać się na rześki spacer. W trakcie trwania niskich temperatur dochodzi do innych widowiskowych zjawisk związanych z zamarzaniem wody, o tym dowiesz się z następnego akapitu.

Kryształowe opady i osady

Obniżenie temperatur poniżej zera stwarza warunki do powstawania malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na nawierzchni, ale także w powietrzu. Powstałe w ten sposób przepiękne formy przystrajają świat. Szron jest osadem, który wytworzył się ze zmrożonej pary wodnej. Jeżeli nawierzchnia uzyska bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron często mylony jest z szadzią. Szadź jednak tworzy się w sytuacji dotknięcia schłodzonej kropelki wody z powierzchnią ewentualnie z utworzoną uprzednio szadzią. rezultacie np. powolnego spływania takiej zamarzającej wody wytwarza się duża pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed zupełnym zamarznięciem, to w takim przypadku formuje się gołoledź. Kierowcy nazywają to zjawisko "szklanka", ponieważ ulica pokryta gołoledzią jest wygładzona i bardzo śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto wybrać się do lasu. Oklejone kryształkami lodu bądź szadzią rośliny wyglądają baśniowo. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, dlatego niejednokrotnie występują złamania gałęzi czy konarów. Potężna warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka czapa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy wobec tego rozglądać się bacznie i omijać zakątki z widomymi obciążonymi konarami, ażeby ułamana gałąź nie spadła komukolwiek na głowę. Natomiast niesłychanie cudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To rzadkie zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, jakkolwiek nieraz da się go zaobserwować. Warunkiem są kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje proces wytrącania się kryształków lodu w powietrzu. Powstające słupki lodowe opadają na ziemię lśniąc w słońcu.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: