To, że powietrze jest nam niezbędne do życia wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak wie, że dla naszego zdrowia istotny jest nie tylko dostęp do powietrza, ale również jego jakość, określana przede wszystkim na podstawie jego czystości. Niestety, w dzisiejszych czasach trudno o powietrze wolne od różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak zainwestowanie w domowe oczyszczacze powietrza. Jak działają te urządzenia, co warto o nich wiedzieć?
Czym jest oczyszczacz powietrza i jak działa?
Jak nietrudno się domyślić, oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które usuwa z powietrza różnego rodzaju zanieczyszczenia – między innymi alergeny roślinne i zwierzęce, pył, drobnoustroje (roztocza, pleśń, grzyby) oraz drobiny szkodliwych gazów (amoniak, benzen, formaldehyd), przedostających się do atmosfery najczęściej w procesie spalania węgla lub benzyny, czyli najpowszechniej stosowanych obecnie źródeł energii. W jaki sposób oczyszczacz spełnia swoje zadanie?
- "Konstrukcja i zasada działania oczyszcza powietrza jest stosunkowo prosta – mówi przedstawiciel firmy Global Water, posiadającej w swojej ofercie wysokiej jakości oczyszczacze – Kluczowym elementem jest wbudowany wentylator, który obracając się wytwarza podciśnienie. W ten sposób wciąga on powietrze z pomieszczenia i kieruje je na zestaw filtrów. Filtry te odpowiedzialne są za oddzielanie zanieczyszczeń od powietrza. Każdy z filtrów wykonany jest z innego materiału i przeznaczony do wyłapania innych rodzajów zanieczyszczeń. Powietrze przepuszczone przez filtry i oczyszczone zostaje następnie skierowane z powrotem do pomieszczenia".
Rodzaje filtrów
Głównym rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza są filtry typu HEPA - skrót ten pochodzi od High Efficiency Particulate Air. Filtry HEPA produkowane są z włókien szklanych, wykorzystuje się je do fizycznego oddzielania cząsteczek zanieczyszczeń od powietrza – doskonale radzą sobie ze wszystkimi cząsteczkami, których wielkość jest nie większa niż 0,3 mikrometra (μm). Do tej kategorii zaliczamy między innymi różnego rodzaju pyłki, pleśń, roztocza, sierść, niektóre bakterie i wirusy. Z drugiej strony są nieskuteczne w wyłapywaniu cząsteczek związków chemicznych takich jak formaldehyd czy benzen oraz wielu drobnoustrojów. Do usuwania związków chemicznych stosuje się zatem filtry węglowe, zaś do eliminacji bakterii, pleśni i grzybów – filtry z lampą UV.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Oferta producentów oczyszczaczy jest dość szeroka, dlatego trudno zdecydować się na zakup konkretnego urządzenia. Wybierając należy kierować się parametrami sprzętu – między innymi wydajnością (powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym ustawimy oczyszczacz), rodzajami zastosowanych filtrów, głośnością pracy.