Silikon otrzymywany na bazie związków krzemoorganicznych należy do polimerowych materiałów syntetycznych. Ceniony ze względu na swoje niezwykłe właściwości fizykochemiczne, silikon cieszy się coraz większym zainteresowaniem i znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jedną z branż coraz częściej korzystających z wyrobów silikonowych jest farmacja. Co warto wiedzieć na temat zastosowania silikonu w przemyśle farmaceutycznym?
Właściwości silikonu a jego użyteczność dla farmacji
Wszechstronne zastosowanie silikonu w przemyśle farmaceutycznym wynika z niezwykłych właściwości tego materiału. Szczególne znaczenie ma tu jego obojętność fizjologiczna, która jest kluczowa dla możliwości wykorzystania silikonu w farmacji. Branża farmaceutyczna, ze względu na specyfikę produkowanych artykułów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno docelowych użytkowników, jak i pracowników zatrudnionych przy produkcji, wymaga stosowania się do restrykcyjnych norm dotyczących sterylności oraz higieny pracy. Z tego powodu obojętny pod względem fizjologicznym silikon stanowi tu znakomite rozwiązanie. Jest on bowiem pozbawiony smaku, zapachu, a także toksyn i stanowi substancję w pełni biokompatybilną, czyli bezpieczną dla organizmu ludzkiego i z łatwością przez niego tolerowaną. Nie wywołuje alergii i posiada hydrofobową oraz antyadhezyjną powierzchnię. Z punktu widzenia przemysłu farmaceutycznego istotne znaczenie ma również niezwykła wytrzymałość silikonu. Materiał ten jest trwały i nie starzeje się, a do tego jest odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale – co ważne dla farmacji – także na substancje chemiczne, oleje czy zmiany temperatur. Nic więc dziwnego, że wyroby silikonowe cieszą się tak ogromną popularnością w branży farmaceutycznej. Warto przy tym pamiętać, że wysoki poziom sterylności i higieniczności możliwy jest do osiągnięcia tylko przy zastosowaniu dobrej jakości materiałów. Renomowani producenci wyrobów silikonowych, czego przykładem jest firma Larkis, korzystają z kauczuku silikonowego pochodzącego od sprawdzonych dostawców i poddawanego badaniom laboratoryjnym, dzięki czemu ich produkty spełniają restrykcyjne normy zawarte w regulacjach dotyczących użytku wyrobów silikonowych w farmacji.
Zastosowania silikonu w przemyśle farmaceutycznym
Jakie dokładnie zastosowania w przemyśle farmaceutycznym posiada silikon? Przede wszystkim stosowany jest on w procesie produkcji i wykorzystywanych w tym celu urządzeniach. Silikonowe wyroby wytłaczane, takie jak węże czy profile, służą jako uszczelnienia maszyn, instalacji, a także pomieszczeń, np. laboratoryjnych, w których obowiązuję wysokie wymagania co do sterylności. Oprócz uszczelek, z silikonu produkuje się inne elementy wykorzystywane w budowie urządzeń produkcyjnych, np. specjalne węże ciśnieniowe do pomp, izolacje przewodów, płytki, podkładki oraz wiele innych detali, które zapewniają wysoki poziom higieny.