Warunki w toku utrzymywania się pandemii koronawirusa oraz wynikający z niej kryzys ekonomiczny wpłynęły zgubnie na kondycję zdrowia psychicznego wielu ludzi i uformowały nowe problemy dla ludzi przedtem cierpiących na choroby psychiczne jak również na przykład zaburzenia związane z nałogami.
W przybliżeniu 4 na 10 dorosłych w USA zgłaszało w trakcie pandemii przejawy zaburzeń lękowych ewentualnie depresyjnych. W poprzedzających okresach było to blisko 10% dorosłych. Do najczęściej sygnalizowanych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i samopoczuciem przynależą:
- problemy z uśnięciem czy też prawidłowym snem - ponad 30% osób
- kłopoty z jedzeniem oraz odżywianiem - więcej niż 30% ludzi
- zwiększenie spożycia napojów alkoholowych ewentualnie używania substancji uzależniajacych - ponad jedna dziesiąta ludzi
- zmiana na gorsze poziomu zdrowia, szczególnie chorób przewlekłych z powodu obaw a także stresu powiązanego z koronawirusem - więcej niż jedna dziesiąta osób
W miarę trwania pandemii, coraz więcej psychologów i ludzi związanych z pomocą ludziom najbardziej potrzebującym wykazuje niezbędność wzmożenia działań w obrębie zdrowia zbiorowego. Raz za razem gorsze rezultaty badań powiązanych z samopoczuciem znamionują że aktualny stan globalnej epidemii wpływa głęboko nie tylko na kondycję zdrowia fizycznego lecz także na nasze zdrowie psychiczne i nastrój. Skutki niedociągnięć w tym zakresie mogą być obserwowalne na długo po wygaśnięciu samego zagrożenia epidemiologicznego. Wsparcie psychoterapeuty, rozmowa z członkami najbliższej rodziny a także przyjaciółmi to najłatwiejsza metoda na odzyskanie pewnej stabilności oraz szerszego spojrzenia, odzyskanie perspektywy na otaczający nas świat.