Teraźniejsza ludność coraz to gruntowniej adresuje atencję na różnorodne formy leczenia, żeby przekształcić jakość egzystencji i stan psychiczny. Jedną z tych odkrywczych procedur, dostającą coraz znaczniejszą sławę, jest dogoterapia. Jest to fenomenalna postać leczenia, która zestawia w sobie bliskość człowieka z czworonogiem, gwarantuje okazały zakres zalet dla odmiennych grup ludzi. Zaczynając od maluchów z komplikacjami w edukacji po ludzi w podeszłym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe, dogoterapia może być wielozadaniowym narzędziem poprawiającym zdrowie psychiczne oraz emocjonalne.

Geneza terapii z psem

Przeszłość kynoterapii sięga starożytnego państwa egipskiego, gdzie psy były używane do wsparcia w terapii różnych niedyspozycji. Jednakże to dopiero w minionych dziesięcioleciach kynoterapia uzyskała docenienie w domenie medycyny i psychologii. Dzisiaj czworonogi są wykorzystywane w rehabilitacji w podobny sposób w placówkach medycznych, jak i populacjach pozamedycznych.

Poprawa nastroju dzięki terapii z psem

Statystyki naukowe bezdyskusyjnie wykazują pozytywne skutki płynące z relacji z czworonogiem. Kynoterapia zapewnia polepszenie stanu ducha, obniżenie stresu, nasilenie działalności fizycznej i kształtowanie umiejętności społecznych. Na dodatek towarzystwo czworonoga w procesie terapeutycznym może budzić zachętę do kontynuacji kuracji i praktykowania instrukcji terapeutycznych.

Decyzja o psim terapeucie

W przebiegu dogoterapii kluczowe stają się właściwości charakteru psa. Spokojne nastawienie, przychylne zachowanie się, spokojna natura, cierpliwość oraz pragnienie współpracy z ludźmi stanowią główne elementy. Rasy czworonogów po wielokroć selekcjonowane do funkcji terapeutycznej to między innymi Labrador Retriever, Pudel (średni lub duży) oraz Bernardyn.

Zastosowanie dogoterapii i jej potencjalne ryzyka

Kynoterapia ma obszerne wykorzystanie w leczeniu przeróżnych dolegliwości, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, upośledzenie intelektualne, choroby psychiczne, lub zaburzenia neurodegeneracyjne u ludzi starszych. Natomiast istnieją także ograniczenia, przykładowo strach przed czworonogami, alergie na psy, podatność na infekcje jak również ograniczona odporność.

Kynoterapia, jako leczenie dla każdego, jest coraz bardziej słynna i ceniona. Relacja z czworonogiem, nie jedynie jako opcja leczenia, lecz także jako przyczyna radości oraz wsparcia, sprawia, iż ta odmiana leczenia staje jest osiągalna dla każdego, który poszukuje polepszenia sposobu życia i dobrostanu psychicznego.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: